Arduino Robotik Dersleri 10: 16×2 LCD kurulumu ve LCD Ekran'da yazı yardırma.

şerafettin kahramanşerafettin kahraman


Ocak 2018 Arduino Başlangıç (11) 0 Okunma Sayısı: 535


Arduino Robotik Dersleri 10: 16×2 LCD kurulumu ve LCD Ekran'da  yazı yardırma.

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlerle Arduino Uno ve 16x2 LCD ekranla yazı yazdırma çalışması yapacağız. LCD çalışması için gerekli malzemeler aşağıdadır.
 

Arduino UNO
Breadboard
16×2 LCD Ekran
10 kΩ potansiyometre
İki ucu erkek jumper kablo

Bu uygulamamızda LCD ekrana yazı yazdıracağız. İki kısımda ele alacağımız bu uygulamada ilk önce LCD bağlantılarını ve örnek kodu;  bir sonraki adımda ise çeşitli sensörlerden elde edeceğimiz bilgileri ekrana yazdırmayı yapacağız.

LCD ekranımızda 16 adet pin bulunmakta. Kullanacağımız ekrana göre pinler ekranın üst, alt veya her iki tarafında da yer alabilir. Çok nadir olarak bazı ekranlarda ise arka aydınlatma ışığı bulunmadığından 14 adet pin yer almaktadır. 15 ve 16 numaralı pinler, ekran aydınlatması bulunan ekranlarda ışığı yakmak için kullanılır.

 

Bağlantı şemamız:

Devre şeması 26/01/2017 tarihinde güncellenmiştir.

Arduino programımızda LCD ekran için örnek kod mevcut. Bu kodu açmak için şu sırayı takip etmemiz gerekiyor:

Dosya > Örnekler > LiquidCrystal > HelloWorld

Bu kod, ekranın ilk satırına “hello, world!”, ikinci satıra ise Arduino’ya enerji verildiğinden itibaren geçen süreyi saniye cinsinden yazıyor. Eğer LCD ekranınızda herhangi bir görüntü alamıyorsanız, potansiyometreyi çevirerek LCD ekranın kontrastını değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki uygulamamızda da Arduino ve LCD ekran ile sıcaklık ölçüm uygulaması yapacağız. Bu uygulamayı da denemek isterseniz, bağlantılar aynı olacağından devreyi sökmek istemeyebilirsiniz

arduino başlangıç lcd ekran

Makaleye yorum yapmak silmek ve düzenlemek için giriş yapınız.

Giriş Yap

Misafir kullanıcı olarak sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Yorum:

Blog Arama

Son yorumlar

  • https://downloads.arduino.cc/packages/package_index.json dosya imza doğrulama başarısız. Dosya yoksayıldı. BU HATAYI ALMAKTAYIM COZEMEDIM
  • sorun yaşıyordum teşekkür ediyorum faydalı oldu. Bu konuda diğer uygulama yazılarınızı da bekliyoruz.
  • Vin girişine 12 volt verdim. Bazı yerlerde 20 volta kadar yazıyor. Bir katıldı ve ses çıktı. Ir ile perde kontrol esiyordum. Çalışmadı normal görünüyor. Şu anda l293n devresinden 5 volt ile besleniyor. Sizce sorun olmuş mudur. Ben yanlış bir işlem mi yaptım aceba
  • Merhaba ; Öncelikle vermiş oldugunuz bilgiler için çok teşekkürler.Ne zamandan beridir istedigim bir devre var fakat kuramıyorum .Projem ise şu arduinonun herhangi bir analog girşine 5 volt giriş saglandıgında çıkışından led yakmak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.Şimdiden Teşekkkürler..
  • Uyarı için teşekkürlerler. Arduinoya yeni başlayan arkakaşlar dediğiniz gibi sıkıntı yaşayabilirdi.