Arduino Robotik Dersleri 10: 16×2 LCD kurulumu ve LCD Ekran'da yazı yardırma.

şerafettin kahramanşerafettin kahraman


Nisan 2021 Arduino Başlangıç (11) 0 Okunma Sayısı: 2810


Arduino Robotik Dersleri 10: 16×2 LCD kurulumu ve LCD Ekran'da  yazı yardırma.

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlerle Arduino Uno ve 16x2 LCD ekranla yazı yazdırma çalışması yapacağız. LCD çalışması için gerekli malzemeler aşağıdadır.
 

Arduino UNO
Breadboard
16×2 LCD Ekran
10 kΩ potansiyometre
İki ucu erkek jumper kablo

Bu uygulamamızda LCD ekrana yazı yazdıracağız. İki kısımda ele alacağımız bu uygulamada ilk önce LCD bağlantılarını ve örnek kodu;  bir sonraki adımda ise çeşitli sensörlerden elde edeceğimiz bilgileri ekrana yazdırmayı yapacağız.

LCD ekranımızda 16 adet pin bulunmakta. Kullanacağımız ekrana göre pinler ekranın üst, alt veya her iki tarafında da yer alabilir. Çok nadir olarak bazı ekranlarda ise arka aydınlatma ışığı bulunmadığından 14 adet pin yer almaktadır. 15 ve 16 numaralı pinler, ekran aydınlatması bulunan ekranlarda ışığı yakmak için kullanılır.

 

Bağlantı şemamız:

Devre şeması 26/01/2017 tarihinde güncellenmiştir.

Arduino programımızda LCD ekran için örnek kod mevcut. Bu kodu açmak için şu sırayı takip etmemiz gerekiyor:

Dosya > Örnekler > LiquidCrystal > HelloWorld

Bu kod, ekranın ilk satırına “hello, world!”, ikinci satıra ise Arduino’ya enerji verildiğinden itibaren geçen süreyi saniye cinsinden yazıyor. Eğer LCD ekranınızda herhangi bir görüntü alamıyorsanız, potansiyometreyi çevirerek LCD ekranın kontrastını değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki uygulamamızda da Arduino ve LCD ekran ile sıcaklık ölçüm uygulaması yapacağız. Bu uygulamayı da denemek isterseniz, bağlantılar aynı olacağından devreyi sökmek istemeyebilirsiniz

arduino başlangıç lcd ekran

Yeni makale yazmak, silmek ve düzenlemek için giriş yapınız.

Giriş Yap

Misafir kullanıcı olarak sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Yorum: